Předchozí experimenty

Batůžky

Batůžky a tašky jsou obdobou známých tematických kufříků. V batůžku je vždy pár knih a další předměty. Pro děti je připraven batůžek Čtyřlístku, o zvířátkách, detektivní a Hello Kitty kabelka. Dospělí si mohou půjčit  tašky o hercích a o zdravém životním stylu. Batůžky půjčujeme zdarma a bez kauce všem registrovaným uživatelům.

Mystery knihy

Mystery knihy jsou publikace zabalené v obálce a na ní se nachází návodné popisky. Mystery knihu si čtenář může vypůjčit a až doma zjistí, o jakou knihu se jedná. Mystery knihy jsou půjčovány jako běžné knihy z fondu.

Geocaching

Geocaching se stal celosvětově rozšířenou hrou, která je založena na principu hledání pokladů (kešek) za pomocí GPS. O každé kešce se hledač dozví na stránkách www.geocaching.com, kde podle místa může vyhledávat kešky. U každé z těchto kešek se dozvíme informace typu velikost krabičky, v jakém terénu se nachází nebo také obtížnost při hledání. Důležitou informací jsou především GPS souřadnice, které hledač vloží do příslušného přístroje (GPS navigace nebo třeba i chytrého telefonu) a ručička kompasu ho povede k cíli. Nicméně existuje několik typů kešek, od té základní, kde si souřadnice zjistíme na zmíněné stránce, až po ty kešky, kde si souřadnice musíme vypočítat nebo jiným způsobem získat.

V kešce se nachází deníček, kde se hledač zapíše a muže zde dělit i své dojmy z lovení pokladu. Stranou nesmí zůstat ani tzv. trackovatelné předměty. Jedná se o věc, např. minci, která má na sobě vyražený speciální identifikační kód, který zadáme na stránkách geocachingu a zjistíme, odkud daná věc pochází. Tím, že ji následně vložíme do další kešky, ji necháme putovat nějaký ten další kilometr navíc.

Díky tomu, že je Brno druhé největší město v naší republice, se zde můžeme setkat se stovkami kešek různých druhů i velikostí, mnohdy na neobvylých místech. Od začátku října se s jednou z kešek můžete setkat i u nás v knihovně Na Křižovatce. Tato keška patří do série kešek v knihovnách Jiřího Mahena. Ale víc zatím neprozradíme.

Na naší kešku se můžete dostat z následujícího odkazu: http://www.geocaching.com/geocache/GC4MG3G_mahenka-na-krizove. Tak neváhejte a přijďte k nám začít hrát tuto celosvětově oblíbenou hru!

Druhá šance pro knihy

Zapojili jsme se také do projektu KJM s názvem Druhá šance pro knihy. Přečetli jste dobrou knihu, ale nemáte pro ni doma na polici místo? Dejte ji do knihovny, aby si našla cestu k další čtenářům. Knihy můžete vkládat do speciálního boxu, který je umístěn přímo v knihovně Na Křižovatce.

Dejme časopisům druhou šanci

Odebíráte pravidelně nějaký zajímavý časopis a po přečtení ho dáváte do sběru? Nabídněte jej knihovně, kde v něm může listovat mnoho dalších čtenářů. Abyste k nám časopis nenesli zbytečně, konzultuje vaši nabídku na e-mailu krizova@kjm.cz.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info